+48 502 055 984

Ciekawostki

czym-sie-zajmuje

RAZEM MOŻNA ZNACZNIE WIĘCEJ!

Słowo DIETA oznacza specjalny sposób żywienia, uwzględniający ilość i jakość spożywanych pokarmów. Dieta ma na celu dostarczenie niezbędnych składników pokarmowych z jednoczesnym dostosowaniem ich podaży do możliwości trawienia, wchłaniania i metabolizowania przez zmieniony chorobowo organizm. [H. Ciborowska, A. Rudnicka]

RODZAJE I TYPY MĄKI

400 – mąka tortowa – do wypieku ciast tortowych
450 – przeznaczona do wypieku ciast biszkoptowych, tortów i ciast francuskich
500 – mąka poznańska – do wyrobu domowych makaronów, lanych klusek
mąka wrocławska – do wypieku pierników, kruchych ciast, naleśników, omletów
mąka krupczatka – szerokie zastosowanie w kuchni domowej do wypieku babek,
550 – mąka luksusowa – do wypieku ciast drożdżowych, naleśnikowych oraz kopytek, knedli,
650 – mąka makaronowa – do wypieku bułek, wypieku pierników, miodowników i ciast
720 – mąka żytnia chlebowa – do wypieku pieczywa
850 – mąka pszenna chlebowa – do wypieku pieczywa
1400 – mąka sitkowa do wypieku pieczywa
1850 – mąka graham do wypieku pieczywa
2000 – mąka razowa do wypieku pieczywa
3000 – mąka pełnego przemiału
Typy mąki makaronowej uzyskiwanej z przemiału pszenicy twardej
• semolina
• typ 950
• typ 1750

Mycie warzyw i owoców

Mycie warzyw i owoców jest sprawą istotnąze względu na usuwanie pleśni przyczepiających się do skórki i jaj pasożytów. Warzywa i liście powinny być myte w misce lub zlewozmywaku w dużej ilości wody zmienianej kilkakrotnie. Podobnie drobne owoce. Warzywa korzeniowe można, przed obieraniem, szorować specjalnie do nich przeznaczoną szczotką. W taki sposób pozbędziemy się jaj pasożytów, toksycznych związków kumulujących się na powierzchni warzyw i owoców.

Produkty na których widać pleśń

powinny być bezwzględnie usuwane w całości, a nie tylko fragment, gdzie pleśń jest widoczna, ponieważ ilość która jest widoczna na zewnątrz jest małą częścią tego co jest w środku warzywa lub owocu. Pleśń charakteryzuje się bardzo długimi grzybniami, którymi infekuje całe np. warzywo.

Macerowanie warzyw w olejach

trwa od 15 minut do 24 godzin i w tym przypadku chodzi o lepszą dostępność witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D, E, K. Warzywa korzeniowe, brokuły i kiełki warto przygotowywać dzień wcześniej, oczyścić, obrać, można część zdrowej skórki zostawić i dodać małą ilość oleju , oliwy, wymieszać i przechowywać w lodówce, w dniu następnym używać do surówek, zup, potraw duszonych czy pieczonych.

Smażenie na wodzie

wlewamy na patelnię warstwę wody odpowiadającą warstwie oleju i na wrzącą wodę wrzucamy np. jajka lub pokrojone na małe kawałki mięso, rybę, jarzyny. Można też warstwę wrzącej wody wlać warstwę oleju. Unikamy w ten sposób obciążenia wątroby spalonym tłuszczem i ograniczamy jego ilość. Należy pamiętać, że każde białko ścina się w temperaturze 100° C.

Gotowanie na parze

jest bardzo wartościowym sposobem przyrządzania potraw, który minimalizuje straty witamin i minerałów odlewanych wraz z wodą, w tradycyjnych metodach gotowania.

Czy wiesz, że:

mrożonki są zgubne podczas odchudzania, ponieważ w warzywach korzeniowych przemrożona skrobia zmienia się w cukier.